همه چیز در مورد رفوگری فرش

اهمیت و ارزش فرش همواره نزد ایرانیان بسیار زیاد بوده است. ارزش فرش بالاتر از قیمت آن است و در واقع نوعی هنر اصیل ایرانی است. به همین دلیل بسیاری از افراد، فرش را بعد از این که آسیب دید تعویض نمی‌کنند و با رفوگری فرش، آن را در منزل خود نگه می‌دارند. این کار، کاری بسیار نیکو و پسندیده است و فرهنگ مصرف گرایی را نیز از بین می‌برد. از نظر اقتصادی نیز هزینه‌ی رفوگری فرش بسیار کمتر از خرید فرش جدید است. رفوگری به نوبه خود نیز یک هنر بسیار ظریف و البته کم یاب است. در این مقاله قصد داریم در مورد رفوگری فرش صحبت کنیم و تمامی نکاتی که در این مورد نیاز دارید را در اختیارتان قرار دهیم. تا پایان این مطلب با همراهی خود ما را خوشحال کنید.

رفوگری فرش و هرآنچه لازم است درمورد آن بدانید

رفوگری فرش ماشینی شامل چه مواردی می‌شود؟

رفوگری فرش ماشینی شامل موارد مختلفی می‌شود. برخی از فرش‌های ماشینی از سمت شیرازه دچار مشکل می‌شوند. برای رفوگری این فرش‌ها باید برای آن‌ها مجدداً شیرازه بافت. گاهی اوقات فرش نیاز به ریشه بافی دارد و برای مرتب‌تر شدن آن، برایش ریشه‌ی جدید می‌بافند. چرم دوزی برای پشت فرش یکی دیگر از روش‌های رفوگری است. چرم دوزی پشت فرش باعث می‌شود که فرش سر نخورد و بتوان بخش‌هایی از آن را دوباره بافت.

برای رفوگری فرش در مواردی که دچار سوختگی شده است، باید ابتدا قسمت‌های سوخته را از فرش جدا کرد. بعد از جداکردن این قسمت‌ها، فرش با روش‌های مختلف از جمله بافت دوباره فرش و … ترمیم می‌شود.

ابزار لازم برای رفوگری فرش

رفوگری فرش نیاز به ابزار بسیار خاصی دارد که استفاده از آن‌ها به مهارت کافی نیاز دارد. اگر فرش خود را برای رفوگری به فردی بسپارید که مهارت کافی در استفاده از ابزار رفوگری ندارد، به جای ترمیم فرش شما به آن آسیب بیشتر خواهد رساند. در ادامه ابزار لازم برای رفوگری فرش را معرفی می‌کنیم.

قلاب، درفش، خواب پشت، نخ پود، نخ پنبه‌ای برای چله، دفتین، دم باریک یا انبردست، قیچی، سوزن‌های بزرگ و کوچک، نخ ابریشمی، کیله و میخ کش، اتو، چارچوب چکش، تخته، ظرف آب و نخ‌هایی با رنگ‌های مختلف از جمله لوازم لازم برای رفوگری فرش است. رنگ نخ‌ها باید متناسب با رنگ نخ‌های فرش باشد تا بعد از رفوگری فرش، مشکلاتی اعم از نخوردن رنگ قسمت رفو شده به باقی فرش به وجود نیاید. جالب است بدانید که اگر رنگ فرش، رنگ و رو رفته باشد، رنگ نخ‌ها نیز باید رنگ و رو رفته باشند تا به بقیه نقاط فرش بیاید.

علاوه بر انتخاب رنگ نخ‌ها و لوازم رفوگری، باید نقشه‌ی قسمتی از فرش که از بین رفته است نیز از روی نقشه‌ی بقیه نقاط سالم فرش تهیه شود. به دلیل این سختی‌ها و ظرافت‌ها است که رفوگری یک هنر ظریف و پراهمیت به‌حساب می‌آید.

رفوگری فرش را به کجا بسپاریم؟

همان طور که گفتیم، رفوگری فرش یک هنر مهم است. حتی افرادی که به بافتن فرش‌های دستباف مشغول هستند نیز علم رفوگری را به طور کامل بلد نیستند و تنها در حد رفع نیازهای خود در حین بافت فرش آن را فرا می‌گیرند. به همین دلیل زمانی که نیاز به رفوگری پیدا می‌کنید، باید مرجع مناسبی را پیدا کنید تا این کار را به بهترین نحو برای شما انجام دهد.

قالیشویی جام جم شهر کرج، بهترین قالیشویی در منطقه البرز است که علاوه بر خدمات شستشوی انواع فرش ماشینی و دستباف، به روش کاملاً دقیق و شرعی، به ارائه خدمات ترمیم و رفوگری فرش نیز اقدام کرده است. شستشوی حرفه‌ای و آبکشی صحیح به روش شرعی، دغدغه‌ای است که بسیاری از شهروندان عزیز زمانی که فرش‌های خود را به قالیشویی می‌سپارند، دارند. قالیشویی جام جم کرج امکان رزرو آنلاین را برای شستشوی انواع فرش و رفوگری آن‌ها فراهم کرده و در صورت استفاده از آن، ده درصد تخفیف را به کاربران عزیز ارائه می‌دهد.

خلاصه نکات رفوگری فرش

رفوگری فرش یک هنر بسیار دشوار و خاص است که افراد به‌خصوصی به این هنر مزین هستند. رفوگری از بافتن فرش دستباف نیز سخت تر است زیرا باید کارهایی مثل پیدا کردن نقشه فرش، یافتن نخ‌هایی با رنگ و مدل سایر نقاط فرش و چک کردن دقیق گره‌ها و تار و پور فرش انجام شود که دقت بسیار بالایی می‌طلبد. برای این که رفوگری فرش به دقت انجام شود، باید آن را به افراد بسیار ماهری بسپارید. قالیشویی جام جم کرج، علاوه بر خدمات شستشوی انواع فرش، خدمات رفوگری فرش را نیز ارائه می‌دهد. شما عزیزان می‌توانید برای ترمیم و تعمیر فرش‌های ماشینی و دستباف خود، به قالیشویی جام جم کرج اعتماد کنید.

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست